banner

Lajmet e fundit nga kategoria: E gjelbër

Shibazakura7

Festivali Fuji Shibazakura – magneti japonez për turistët

Megjithëse Festivali i Çeljes së Qershisë është shumë i njohur në Japoni, ky vend ka dhe një festival tjetër jo më pak mbresëlënës – që quhet – Festivali Fuji Shibazakura. Shibazakura, apo myshku rozë, është një lule, e cila ...

xixe xixe 111

Parku përrallor i xixëllonjave në Kinë

Nëse si fëmijë keni vrapuar pas xixëllonjave gjatë ditëve të nxehta të verës, atëherë, parku që do tua prezantojmë në vijim – për një moment, do t’ju ngjallë kujtimet e bukura të fëmijërisë. Parku tematik në qytetin ...

paragllajd5

10 vendet më të mahnitshme për planerim

Nëse jeni përmalluar për një pushim aktiv, atëherë e keni parasysh sportin e  mrekullueshëm të planerimit (paragliding), i cili  jo vetëm që ju mundëson t’i përjetoni emocionet e fluturimit, por edhe të kënaqeni me pamje të ...

Liqeni-i-Kuq-5

Laguna Colorado, Liqeni i Kuq në Bolivi

Laguna Colorado (Laguna e kuqe) është një liqe i cekët me ujë të njelmët që gjendet në pjesën jugperëndimore të Bolivisë, në afërsi të kufirit me Kilin. Ky liqe që është pjesë e shumë liqeve me ujë të njelmët, gjendet në ...

duna ngjyr 0006

Dunat e ngjyrosura të parkut Lassen Volcanic

Dunat e ngjyrosura, janë formacione të mahnitshme gjeologjike që janë krijuar nga oksidimi i hirit vullkanik – që i ka dhënë formën një pjesë të parkut kombëtar Lassen Volcanic, në veri të Kalifornisë, në SHBA. Këto kodra rëre ...